Yeni Sitemiz www.tikmatik.net Herkezi Bekleriz..
Konulara Cevap Yazabilmek İçin Üye Olmalısınız...
Forumdaki Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmalısınız !

Join the forum, it's quick and easy

Konulara Cevap Yazabilmek İçin Üye Olmalısınız...
Forumdaki Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmalısınız !
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BuRaK
BuRaK
Yönetici
Yönetici
Erkek Mesaj Sayısı : 361
İş/Hobiler : İnternet
İtibar : 5
https://forumunadresi.catsboard.com

Hadis,sünnet ve kıssa...! Empty Hadis,sünnet ve kıssa...!

Paz Ocak 24, 2010 10:24 am
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
(AYET):

Gaybı Allah’tan Başka Hiç Kimse Bilemez!!!

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“De ki: Ben, Allah’ın dilediğinin dışında kendime herhangi bir fayda ya da zarar verecek güce sahip değilim. Eğer gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben inanan bir topluluk için sadece uyarıcı ve müjdeleyiciyim.”
A’raf: 188
(HADİS):
Namaz Kılmayan ve Kur’an’ı Kerim’i Terk Edenin Cezası

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“…Bu gece rüyamda bana iki kişi Cebrail ve Mikail geldi. Hem beni götürüyor, hem de:
−Bizimle yürü! diyorlardı. Biz yürüdük ve nihayet yatmakta olan bir adamın yanına geldik. Onun başucunda da elinde taş bulunan birisi duruyor ve adamın başını taşla eziyordu. Taşı başına her vurduğunda taş yuvarlanıp gidiyor, taşı atan da her seferinde arkasından koşup onu alıp geri getiriyordu. Bu arada o dönüp gelmeden önce adamın başı iyi oluyor ve eski haline dönüyordu. Sonra taşı getiren adam başucuna gelip ilk seferde yaptığı gibi adamın başını ezmeye devam ediyordu. Ben:
−‘Subhanallah! Bunlar da kim? dedim.’
−O başı ezilen Allah’ın kendisine Kur’an’ı Kerim’i öğrettiği birisidir. Ama o gece Kur’an’ı Kerim’den uzak kalır, gündüz de O’nunla amel etmezdi ve O’nu reddederdi, farz namazlarını da kılmadan uyurdu. İşte bu sebeple kıyamet gününe kadar ona bu şekilde davranılır, dediler.”
Buhari: 1307, 1386, 6915, 7047
Bir Kıssa
Müşriklerden Fiili Yardım Alınmaz

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah [size=16](Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Bedir tarafına doğru sefere çıktı. Herratu’l-Vebere mevkiine vardığı vakit, cüret ve yiğitlikle namlı bir kimse Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e erişti. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabı onu görünce sevindiler. O kişi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e ulaşınca:
−Sana ittiba etmek ve seninle beraber ganimet elde etmek için geldim dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona:
[i]−‘Allah’a ve Rasulüne İman ediyor musun?’ buyurdu. O adam:[/i]
−Hayır dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
[i]−‘O halde dön, ben bir müşrikten asla yardım istemem’ buyurdu. Aişe (Radiyallahu Anha) dedi ki:[/i]
−Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yoluna devam etti. Şecere mevkiine vardığımız zaman o adam Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e yine ulaştı ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e ilk söylediği şeyleri yine söyledi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de ona ilk söylediği şeyleri söyledi ve:
[i]−‘O halde dön, ben bir müşrikten asla yardım istemem’ buyurdu. Adam geri döndü fakat Beyda mevkiinde Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e yine geldi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona ilk söylediği şeyleri söyledi ve:[/i]
[i]−‘Allah’a ve Rasulüne iman ediyor musun?’ buyurdu. Bu sefer adam:[/i]
−Evet, iman ediyorum dedi. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
[i]−‘O halde yürü’ buyurdu.”[/i]
[i]Müslim: 1817/150[/i]
[/size]
Similar topics